Ośrodek Kolonijno-Wczasowy Anna Stasik

52505592a837da933a70c13726f2a41a.jpg

O Nas

Bukowina Tatrzańska

leży na południu Polski, przy granicy ze Słowacją, u podnóża Tatr (12 km). Jest terenem wybitnie górzystym, zajmującym łączną powierzchnię 13.243 ha i położonym na wysokości 660-2499 m n.p.m. (Rysy), obejmując tym samym najwyżej położone rejony polski.
W jej skład wchodzi mocno pofałdowana i poprzecinana licznymi potokami wschodnia część polskich Tatr Wysokich, z ich najpiękniejszymi zakątkami: Morskim Okiem, Czarnym Stawem nad Morskim Okiem, Doliną Pięciu Stawów Polskich, Doliną Roztoki, Wodogrzmotami Mickiewicza i Siklawą. Połowę powierzchni gminy zajmują bogate w zwierzynę lasy, głównie świerkowe.
Region ten cechuje specyficzny klimat lokalny, z długą zimą powodującą opóźnienie wegetacji w stosunku do reszty kraju i pokrywą śnieżną utrzymującą się od końca grudnia do końca marca, częstymi burzami i ulewami w lecie, wiatrami halnymi.
Wieloletnia tradycja wynajmowania kwater letnikom, oraz walory krajoznawcze i turystyczne tych okolic, wpłynęły na ukształtowanie się na tym terenie określonego typu miejscowości letniskowej. Przejawia się to w dostosowaniu budownictwa indywidualnego dla potrzeb wczasowiczów i wypoczynku. W ślad za tym nastąpił rozwój infrastruktury sportowo - turystycznej. Znajduje się tutaj Stacja Narciarska RUSIŃ-SKI, oraz inne wyciągi narciarskie o różnym stopniu trudności oraz różnej długości, w większości oświetlone i posiadające zaplecze gastronomiczne, sanitarne i parkingowe, szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego. W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się również ośrodek Termy bukowiańskie. W Białce Tatrzańskiej obok szkoły znajduje się kompleks boisk sportowych, wrotkarnia, zimą oświetlone lodowisko z wypożyczalnią łyżew. Wszystkie miejscowości gminy wchodzą w skład tzw."wsi turystycznych" województwa nowosądeckiego.
Walory klimatyczne i krajobrazowe, interesujący folklor góralski, dobre warunki uprawiania sportów zimowych, kolarstwa górskiego, turystyki wpływają na niewątpliwą atrakcyjność gminy. Wielką atrakcją są przejażdżki zaprzęgami konnymi, zwłaszcza na trasie do Morskiego Oka oraz kuligi połączone z watrą góralską (ognisko). Co roku rzeka Białka jest też jednym z etapów międzynarodowych regat slalomowych o Wstęgę Dunajca, a ostatnio nawet kajakarskich mistrzostw Polski. Jest też gmina Bukowina Tatrzańska doskonałym punktem wypadowym na Orawę, w Gorce, nad Zalew Czorsztyńsko-Niedzicki, na Spisz, czy w Pieniny, a także na Słowację.
Trzeba również wspomnieć o walorach folklorystycznych gminy. Jej mieszkańców cechuje wielkie umiłowanie tradycji i starych obyczajów. W czasie świąt i uroczystości nosi się tutaj regionalne stroje góralskie, a na codzień słyszy się gwarę w odmianie podhalańskiej i spiskiej. Odbywają się tutaj również liczne imprezy kulturalne o zasięgu krajowym : Sabałowe Bajania latem i Karnawał Góralski zimą. Bukowina Tatrzańska, jako pierwsza miejscowość Polski została w 1996 roku przyjęta do Międzynarodowej Fundacji Wspierania Miejscowości Karnawałowych (FECC).
Obiekty zabytkowe:

Bukowina Tatrzańska
Dom Ludowy im. F. Ćwiżewicza, największy budynek drewniany w Polsce. Obecnie siedziba Stowarzyszenia Twórców Ludowych
i miejsce odbywania się ogólnopolskich imprez folklorystycznych.
Odrestaurowany stary kościółek.

Białka Tatrzańska
Kościół św. Szymona i Judy z ok. 1700 roku, obecnie nieczynny, zamieniony na muzeum (m.in. zbiór narzędzi pracy, rzeźby ludowe).

Czarna Góra
Zagroda Korkoszów z ekspozycją etnograficzną pokazującą bogate gospodarstwo spiskie z okresu międzywojennego, niespotykane gdzie indziej wyposażenie domu, części stroju ludowego, w tym charakterystyczny dla Czarnej Góry kapelusz drużbiarski.
Grota Matki Boskiej Fatimskiej u podnóża kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.

Groń
Kapliczka z 1776 roku, która według legendy "idzie" w kierunku Trybsza.
Drewniany kościółek zbudowany w stylu góralskim.

Jurgów
Kościół parafialny z 1670 roku p.w. św. Sebastiana Męczennika. Zbudowany z drewna jodłowego przez miejscowych cieśli, wystrój wnętrza barokowo-rokokowy. Atrakcjami turystycznymi są: znajdujący się pod chórem wizerunek diabła pokonanego przez Michała Archanioła. XVIII-wieczna chrzcielnica, oraz murowana dzwonnica z 1881 roku.
Zagroda spiska Sołtysów z 1861 roku - ekspozycja etnograficzna pokazująca w znacznym stopniu oryginalne, zachowane wyposażenie biednego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku, obecnie placówka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Skansen pasterski na Polanie Pod Okólnym. Skupisko 56 szałasów, w typologii osadnictwa pasterskiego, zaliczane do pasterskich osad letnich tzw. wsi letnich, zamieszkiwanych i zagospodarowywanych od wiosny do jesieni. W 1987 roku skansen wpisany został do rejestru zabytków woj. nowosądeckiego.

Uzupełnieniem tych osobliwości są spotykane na trasie wędrówek po szlakach turystycznych gminy, stare tartaki i młyny oraz wiele zabytkowych kapliczek przydrożnych, a także atrakcyjne punkty widokowe, z których można podziwiać Tatry, Podhale i Spisz. 

Noclegi Bukowna TatrzańskaCopyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę